Český kapr.cz - home page
Česká ryba » Gastronomie a ryby

Vlastnosti a složení masa sladkovodních ryb

Maso sladkovodních ryb je zdrojem lehce stravitelných bílkovin, zdraví prospěšných tuků, minerálů a vitamínů. Díky moderním technologiím zpracování rybího masa si dnes můžete pochutnat i na rybím mase bez kostí.

Maso sladkovodních ryb se skládá z vody ( 50 – 83 %), bílkovin (15 – 20 %) a tuků (1 – 35 %). Množství jednotlivých složek je závislé na druhu ryby, jejím stáří, pohlaví, ročním období či na prostředí, ve kterém žije.

Bílkoviny v rybím mase

Bílkoviny v mase sladkovodních ryb obsahují všechny esenciální aminokyseliny, tudíž se svým složením vyrovnají masu teplokrevných zvířat. Navíc jsou bílkoviny obsažené v rybím mase pro člověka snadno stravitelné, protože mají jednodušší stavbu. Díky minimu vazivových bílkovin a absenci bílkoviny elastin je rybí maso rychle a snadno tepelně upravitelné.

Tuky v mase sladkovodních ryb

Obsah tuku v mase sladkovodních ryb je závislý především na druhu ryby. Podle množství tuku můžeme ryby rozdělit na:

  1. Libové (candát, štika, okoun)
  2. Středně tučné (pstruh, kapr, sumec)
  3. Tučné (úhoř)

Mezi velmi cenné látky, které se nacházejí v rybím tuku, patří n-3 nenasycená mastné kyseliny, které mají významné biologické účinky. Například je u těchto látek prokázaný preventivní účinek proti onemocněním srdce a cév.

Sladkovodní ryby jsou zdrojem vitamínů

V rybím mase je ceněný především obsah vitamínu A a D a vitamínů B komplexu.

Rybí maso bez kostí

Někteří lidé mají obavu z konzumace ryb kvůli obsahu drobných kostí v jejich mase. Tento problém se týká především kapřího masa, kde se kromě větších kostí, které jsou tvořené páteří a žebry, nacházejí drobné kůstky ve tvaru Y ( tzv. kostice nebo ypsilonky), které vznikají zkostnatěním vazivových přepážek.

Moderní technologie zpracování ryb však řeší i tento problém. Kapří filety jsou zpracovávány speciálními prořezávačkymi, které drobné kůstky rozruší, a Vy si pak můžete pochutnat na rybím mase bez kostí.

Skladování čerstvých ryb

Rybí maso se při běžných teplotách kazí rychleji než maso teplokrevných zvířat, pokud však zachováte základní pravidla pro skladování ryb, nemusíte se ničeho obávat. Čerstvé rybí maso můžete bez obav skladovat 4 dny od jeho zpracování při teplotě 1 – 4 °C

Pozor na teploty těsně pod bodem mrazu, na které je rybí maso velmi citlivé. Při pomalém zmrazování se totiž v rybí svalovině tvoří velké krystaly ledu, které narušují původní buněčnou strukturu svalových vláken a rybí maso pak ztrácí svoji původní kvalitu.

Reklama
Recepty, videa, prodejní místa - Třeboňský kapr

Komentář

 

Štika obecná

Candát

Sumec

Náš tip

Rubrika Gastronomie a ryby

.::.
www.ceskaryba.cz - 2009 :: Webdesign ODEON